Gdy złapiemy gumę

Motoryzacja i transport

Opony to na ogół całkiem wytrzymała część wszelkiego rodzaju pojazdów drogowych. Są kierowcy, którzy jeżdżą przez wiele lat i zdążą wymienić opony ze starości zanim je przebiją. Tak jest w przypadku samochodów, motocykli i rowerów. Jednak są też osoby, które średnio raz na dwa miesiące łapią gwoździa. Gwóźdź jest absolutną zmorą kierowców, bo dziwnym trafem to właśnie jego najczęściej znajdujemy w oponie. Dobrze jest w przypadku gdy gwóźdź wbije się tak mocno, że zablokuje dziurę. Wtedy możemy usłyszeć charakterystyczne stukanie, a z opony powietrze nie zejdzie. Da nam to możliwość podjechania na warsztat lub czas na podjęcie stosownych działań przed własnym domem. Oczywiście nie w każdym przypadku jesteśmy w stanie coś zrobić i dużo zależy od pojazdu.

Samochody osobowe

Każdy kierowca samochodu powinien wiedzieć jak zachować się w przypadku złapania gumy. Tego niestety nie uczą podczas kursu na prawo jazdy, więc lepiej kogoś zapytać aby przy najbliższej okazji poinstruował. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość. Dobrze jest nauczyć się z jakichś poradników jak to robić, bo w przypadku gdy dojdzie już do przebicia opony, nie mamy zbyt wiele możliwości. Samochód trzeba zatrzymać i niezbędny będzie zestaw naprawczy. Taki zestaw to oczywiście podnośnik, kołki zabezpieczające samochód, klucz do kół oraz koło zapasowe. Mając taki zestaw bez problemu ściągniemy koło na poboczu i w ciągu maksymalnie 20 minut wymienimy je na zapasowe. Trzeba tylko pamiętać, że większość samochodów ma w bagażniku koło dojazdowe, a ono nie nadaje się do dłuższej jazdy.

opona rowerowa (pixabay.com)

Rowery

Wielu z nas porusza się także na rowerach. Złapanie gumy na rowerze nie jest aż tak niebezpieczne, bo od razu odczujemy zmianę w prowadzeniu. Poza tym powietrze z opony roweru uchodzi dużo szybciej. W przypadku rowerów cokolwiek zrobimy, wyjdzie w miarę tanio. W sklepach dostępne są zestawy naprawcze i jeżeli przebijemy oponę chociażby gwoździem, to szybko problem zlikwidujemy. Wystarczy użyć zestawu naprawczego, a następnie napompować oponę. Jednak taka opona nie jest już pewna i lepiej będzie w najbliższym czasie zakupić nową ze strony: https://www.rowertour.com/p/40887/schwalbe-land-cruiser-28-kg-sbc-ts-opona-drutowa. Na szczęście opony do roweru nie są drogie i za komplet nieraz zapłacimy mniej niż sto złotych. Wszystko zależy tylko od rodzaju opony i jej specyfikacji.