Aktywność fizyczna wśród dzieci

Sport i fitness

Od najmłodszych lat jesteśmy zmuszani do aktywności fizycznej poprzez zajęcia wychowania fizycznego w szkole. Dla jednych jest to najlepsza zabawa, a dla innych najgorszy przedmiot. W każdym razie te zajęcia nie są organizowane bez powodu i mają zachęcić do ruchu wszystkich uczniów. Zajęcia WF są na szczęście obowiązkowe, lecz niektóre dzieci w podstępny sposób unikają ćwiczenia na zajęciach. To niezbyt dobry pomysł, ponieważ aktywność nawet w tak młodym wieku jest korzystna. Umacnia mięśnie i stawy, co przyczynia się do uniknięcia poważnych urazów w drobnych wypadkach, które przecież zdarzają się każdemu dziecku. Ponadto buduje odporność, a dzieci przecież są wyjątkowo narażone na choroby i przeziębienia.

Do czego prowadzi brak aktywności?

Wiele nastolatków rezygnuje całkowicie z ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego. To najczęściej pojawia się w okresie gimnazjum. Głównym problemem są kompleksy związane z własnym wyglądem. W tym momencie trzeba zaznaczyć, że jest to największy błąd, ponieważ to właśnie przez ćwiczenia można utrzymać dobrą sylwetkę i co najważniejsze zdrowie. Brak aktywności fizycznej prowadzi przede wszystkim do nadwagi lub co gorsza, otyłości. To znowu podwyższa ryzyko takich chorób jak cukrzyca czy nawet zawał serca. Zawały serca wśród młodzieży nie są mitem i do nich właśnie prowadzi brak aktywności czy ogólnie niezdrowy tryb życia. Poza tym jakość życia ulega pogorszeniu. Jesteśmy senni, bez energii i nie mamy siły do wykonywania codziennych obowiązków.

aktywność wśród dzieci (pixabay.com)

Jak zachęcić do aktywności?

Warto zwrócić uwagę na zainteresowania wśród dzieci. Na pewno nie będą robić tego co narzucą im rodzice, a jeśli będą to niechętnie. Przecież nie taki jest efekt i dobry rodzic da dziecku wybór. Najczęściej jednak pomoże zakup roweru. Rower jest bardzo pożądany i raczej żadne dziecko z niego nie zrezygnuje. Kupując rower trzeba pamiętać o odpowiednim jego wyposażeniu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i rower powinien posiadać sprawne przednie i tylne oświetlenie. Wtedy będziemy mieć pewność że dziecko jest bezpieczne, jeżeli wyjedzie nim na ulice. Wyposażenie do roweru możemy znaleźć na stronie: https://www.rowertour.com/
. Oprócz roweru można zachęcić dzieci do ćwiczeń na inne sposoby. Trzeba tylko zauważyć jakim sportem się interesują i próbować spełniać marzenia dotyczące właśnie tego sportu.